Well Being

Beyonce’s Diet Plan Is Now Available For Mass Consumption At Just $600 A Month

By  | 

Beyonce Stock Photo

Let’s be honest—we ALL want to look like Beyonce.

I mean, don't we?

While you may never be able to achieve her legs-of-steel or her fierce, fierce hair, you can now at least eat like her.

In collaboration with exercise physiologist Marco Borges, Beyonce (who doesn’t need a last name, because, Beyonce) has announced the 22 Days Nutrition Challenge, a plant-based home delivery meal service.

Beyonce trains with Borges, hence, the abs and legs-of-steel. And we all know that a perfectly chiseled physique a la Beyonce can only happen with an appropriate diet regime, too, which is why Beyonce took the 22 Days Nutrition Challenge in 2013. Since then, she’s apparently made an effort to include more plant-based foods in her everyday diet…and, she enjoyed it so much that she partnered with Borges to encourage more people to indulge in the delivery meal service.

I expect that once the 22 days are over, I'll look like this:

(via)

Based on the ideology that it takes 21 days to make or a break a habit, the home delivery service serves delicious meals that are naturally low in fat, sugar and salt and filled with flavor from whole foods like veggies, beans, grains, herbs and spices. Taking all of the “guesswork” out of eating a vegan diet, it makes it super simple to adapt a healthier lifestyle.

If that doesn’t convince you, do I need to remind you that Beyonce reps this ish? Yeah. Beyonce.

According to Queen B herself:

“I am so grateful that I took the challenge and credit Marco with leading by example. He is the most energetic person I know and it's all because of his decision to live a healthy lifestyle.  He came up with a great program to get people motivated to make better nutritional choices.  All you have to do is try.  If I can do it, anyone can.  I am excited to partner with him.”

The only setback is that you kind of need the salary of an international superstar to afford the program. The one meal a day plan costs $9.76 per meal, while the three meals per day costs $16.50 per meal—which amounts to $609.84 for the 22-day duration.

But it gets delivered, so at least you can use that time you would be spending at the grocery store at the gym?

LOL. Maybe.

(Image via Shutterstock).

comments