Entertainment

Winter Jazzfest

By  | 

The 2010 Winter Jazzfest is happening on January 8-9 (Friday and Saturday).

jazzfest

It's going down at various West Village bars (Kenny's Castaways, (le) Poisson Rouge, Bitter End, Zinc Bar, and Sullivan Hall). Tickets are $25 for a one-day pass and $30 for a two-day pass. The full lineup is after the jump.

Image: Brice @ Boomboom

Friday January 8th

(LE) POISSON ROUGE

6:20 pm Darcy James Argue's Secret Society
Wind Section: Erica vonKleist / Rob Wilkerson / Sam Sadigursky / Seneca Black / Josh Sinton
Trumpet Section: Seneca Black / Tom Goehring / Matt Holman / Nadje Noorhuis /Ingrid Jensen
Trombone Section: Mike Fahie / Alan Ferber / James Hirschfeld / Jennifer Wharton
Rhythm Section: Sebastian Noelle, guitar / TBD, piano / Matt Clohesy, bass / Jon Wikan, drums
7:20 pm Jamie Leonhart
solo
8:20 pm ELEW / Eric Lewis
solo
9:20 pm Nicholas Payton
Nicholas Payton, trumpet and vocals / TBA, keys / Vicente Archer, bass / Marcus Gilmore, drums / Daniel Sadownick, percussion

KENNYS CASTAWAYS

Search & Restore showcase
6:40 pm Joel Harrison Sextet
Joel Harrison, acoustic guitar / Donny McCaslin, sax / Christian Howes, violin / Dan Tepfer, keys / Stephan Crump, bass / Ted Poor, drums
7:40 pm Briggan Krauss Trio
Briggan Krauss, saxophone / Kenny Wollesen, drums / Wayne Horvitz, piano
8:40 pm Jeremy Udden's Plainville
Jeremy Udden, saxophones / Brandon Seabrook, banjo and guitar / Pete Rende, pump organ and Fender Rhodes / Eivind Opsvik, bass / RJ Miller, drums
9:40 pm Matt Wilson Quartet
Matt Wilson, drums / Jeff Lederer, tenor & soprano saxophone, clarinet / Kirk Knuffke, trumpet / Chris Lightcap, bass
10:40 pm Bobby Previte's New Bump Quartet
Ellery Eskelin, tenor saxophone / Bill Ware, vibraphone / Brad Jones, bass / Bobby Previte, drums
11:40 pm Mark Giuliana's Thing
Mark Guiliana, drums / Tim Lefebvre, bass / Nir Felder, guitar / Aaron Dugan, guitar
12:40 am Jamie Saft's Whoopie Pie
Bill McHenry, saxophone / Jamie Saft, bass and keys / Mike Pride, drums
1:40 am Peter Apfelbaum and the New York Hieroglyphics
Peter Apfelbaum, saxophone, piano, percussion / Peck Allmond, trumpet, reeds / Jessica Jones, saxophone / Tony Jones, saxophone / Josh Roseman, trombone / Natalie Cressman, trombone / Charlie Burnham, violin / Dave Phelps, guitar / Viva DeConcini, guitar / Patrice Blanchard, bass / Dafins Prieto, drums

ZINC BAR

Revive Da Live showcase
6:00 pm Soul Cycle
Jesse Fischer, keyboards / Louis Fouché, alto sax / Josh David, bass / Corey Rawls, drums / Shawn Banks, percussion
7:00 pm Ben Williams & Sound Effect
Ben Williams, trumpet / Jamire Williams, drums / Jaleel Shaw, alto saxophone / Dave Bryant, piano
8:00 pm Chelsea Baratz Quartet
Chelsea Baratz, saxophone / Orrin Evans, Piano / John Davis, Drums / Corey Wilkes, trumpet
9:00 pm Jaleel Shaw Quartet
Jaleel Shaw, saxophone / Ben Williams, bass / Johnathan Blake, drums / Aaron Goldberg, piano

Saturday January 9th

(LE) POISSON ROUGE

6:00 pm TBA
7:00 pm Ben Allison
Jenny Scheinman, violin / Shane Endsley, trumpet / Steve Cardenas, guitar / Ben Allison, bass / Rudy Royston, drums
8:00 pm Occidental Brothers Dance Band International
Nathaniel Braddock, guitar / Josh Ramos, bass / Greg Ward, alto saxophone / Makaya McRaven, drums / Samba Mapangala, vocals
9:00 pm Jenny Scheinman & Jason Moran
Jenny Scheinman, violin / Jason Moran, piano
10:00 pm Lionel Loueke
Lionel Loueke, guitar and vocals / Massimo Biolcati, bass / Ferenc Nemeth, drums
11:00 pm Vijay Iyer Trio
Vijay Iyer, piano / Marcus Gilmore, drums / Stephan Crump, acoustic bass
12:00 am Bitches Brew Revisited
Graham Haynes, coronet / James Blood Ulmer, guitar / Marco Benevento, keys / DJ Logic, turntables & samples / Antoine Roney, bass clarinet & saxophone / Lonnie Plaxico, bass / Cindy Blackman, drums / Adam Rudolph, percussion
1:00 am Marco Benevento Trio
Marco Benevento, piano / Reed Mathis, bass / Andrew Barr, drums
2:00 am J. Viewz
Personnel TBA
3:00 am TBA

SULLIVAN HALL

7:30 pm Gretchen Parlato
Gretchen Parlato, vocals / Taylor Eigsti, piano / Alan Hampton, bass / Kendrick Scott, drums
8:30 pm Sachal Vasandani
Sachal Vasandani, vocals / Jeb Patton, piano / Quincy Davis, drums / David Wong, bass
9:30 pm Dr. Lonnie Smith
Lonnie Smith, the b3 organ / Jamire Williams, drums / Jonathan Kreisberg, guitar
10:30 pm Zim Ngqawana
Zim Ngqawana, saxophone and flute / Matthew Shipp, piano / William Parker, bass / Nasheet Waits on drums
11:30 pm Ambrose Akinmusire Quintet
Ambrose Akinmusire, trumpet / Walter Smith III, tenor sax / Taylor Eigsti, piano / Harish Raghavna, bass /Justin Brown, drums
12:30 am Chris Dave Trio
Chris Dave, drums / Kebbi Williams, tenor saxophone / Derrick Hodge, bass
1:30 am Global Noize
Jason Miles, keys / DJ Logic / Falu, vocals / Adam Deitch, drums / Will Bernard, guitar / Casey Benjamin, saxophone / bass TBD
2:30 am TBA

KENNYS CASTAWAYS

6:15 pm Oran Etkin
Oran Etkin, clarinet, bass-clarinet, saxophone / Balla Kouyate, balafon / Makane Kouyate, clabash, djembe and vocals / Joe Sanders, bass
7:15 pm RAAQ (Rez Abbasi's Acoustic Quartet w/Bill Ware)
Rez Abbasi, acoustic guitar / Bill Ware, vibraphone / Stephan Crump, acoustic bass / Eric McPherson, drums
8:15 pm Linda Oh
Linda Oh, bass / Adam Niewood, saxophone / Greg Ritchie, drums / Fabian Almazan, keys and samples
9:15 pm JD Allen Trio
JD Allen, tenor saxophone / Gregg August, bass / Rudy Royston, drums
10:15 pm Mike Reed's People, Places and Things
Greg Ward, alto saxophone / Tim Haldeman, tenor saxophone / Jason Roebke, bass / Mike Reed, drums
11:15 pm Ken Thomson Slow/Fast
Ken Thomson, bass clarinet, alto saxophone, and compositions / Russ Johnson, trumpet / Nir Felder, guitar / Adam Armstrong, bass / John Hollenbeck, drums
12:15 pm Mary Halvorson
Mary Halvorson, guitar / John Hebert, bass / Tomas Fujiwara, drums
1:15 am Rudresh Mahanthappa's Indo-Pak Coalition
Rudresh Mahanthappa, alto saxophone / Rez Abbasi, guitar / Dan Weiss, tabla and drums
2:15 am TBA

BITTER END

5:45 pm JazzReach Presents: Metta Quintet: Big Drum/Small World
Personnel TBA

6:45 pm Baptiste Trotignon
Baptiste Trotignon, piano / Eric Harland, drums / Matt Penman, bass
7:45 pm Amanda Monaco's Deathblow
Amanda Monaco, guitar, compositions / Michael Attias, alto and baritone saxophones / Sean Conly, bass / Satoshi Takeishi, drums
8:45 pm Elliott Sharp's Terraplane
Elliott Sharp, guitar and tenor saxophone / Eric Mingus, vocals / Curtis Fowlkes, trombone / Alex Harding, baritone saxophone / Dave Hofstra, bass / John McKenzie, drums
9:45 pm The Claudia Quintet with Gary Versace
John Hollenbeck, drums / Ted Reichman, accordion / Chris Speed, reeds / Matt Moran, vibraphone / Drew Gress, bass / guest: Gary Versace, piano
10:45 pm Rudder
Chris Cheek, saxophone / Henry Hey, keys / Tim Lefebvre, bass / Keith Carlock, drums
11:45 pm Todd Sickafoose Tiny Resistors
John Ellis, clarinet & tenor saxophone / Alan Ferber, trombone / Steve Cardenas, guitar / Mike Gamble, guitar / Rudy Royston, drums and percussion / Todd Sickafoose, bass / Jenny Scheinman, violin
12:45 am Michael Bellar's As-Is Ensemble
Michael Bellar, keys / Rob Jost, bass / Brad Wentworth, drums / Brook Martinez, percussion
1:45 am TBA

ZINC BAR

6:00 pm Emile Parisien
Julien Touéry, piano / Ivan Gélugne, bass / Sylvain Darrifourcq, drums / Emile Parisien, saxophone
7:00 pm Jayme Stone presents Africa to Appalachia
Jayme Stone, banjo / Yacouba Sissoko, kora and vocals / Mike Barnett, fiddle / Brandi Disterheft, bass / Nick Fraser, percussion
8:00 pm Ibrahim Maalouf
Ibrahim Maalouf, trumpet / Eric Groleau, drums / Franck Woeste, keys / Nenad Gajin, guitar / Benjamin Molinaro, bass
9:00 pm Somi
Somi, vocals / Michael Olatuja, bass / Toru Dodo, piano / David Gilmore, guitar / Steve Belvilus, drums

comments